Şubadap Çocuk’la Özgür ve Meraklı Çocuk Şarkıları – Umut Utku TAŞDEMİR

Konu müzik olunca anlatmaya yazı ile başlamak hep garip gelmiştir. Bir müzik grubunu ya da bir şarkıyı yazarak anlatmanın ne anlamı var ama değil mi? Üstteki şarkıyı dinlemeyip geçtiyseniz şimdi dinleyip tekrar kaldığınız yerden devam edin lütfen.  

Çocukken dinlediğiniz şarkıları unutamazsınız. Çocukların algılayışları ile alakası olmayan ne kadar çok şarkı zihninizde hala, bir düşünün. Şubadap Çocuk, işte bu durumu değiştirmek için 2013 yılında, halkların kardeşliğine ve özgürlüğe inanan bir grup genç müzisyen tarafından İzmir’de kurulur.

Şubadap Çocuk şarkılarında doğayı, özgürlüğü, kardeşliği, ekolojik dengeyi, evrimi, emeği, merak etmeyi ve barışı çocuklara öğretiyor. “Baltalar elimizde” yerine “ben o ağacı çok severim” diyorlar. “Meraklı kelebekler” olmalarını istediği çocuklara müzikte yeni seçenekler sunarak ,taze zihinlerine sorgulamayı aşılıyorlar. Konserleri ile de fark yaratan grup, çocukların dilinden gerçekten anlıyor ve onların dikkatlerini nasıl çekeceğini gayet iyi biliyor. Çocuk gelişimine o kadar önem veriyorlar ki, ekiplerinde bulunan pedagog, çocuk tiyatro eğitmeni, rehberlik öğretmeni, psikolog, sınıf öğretmeni gibi çocuktan uzak kalamayan kişilerle yaptıkları şarkıları defalarca değerlendirip öyle albümlerine alıyorlar. Hatta söylediklerine göre yayınladıklarından daha çok şarkıyı çöpe atmışlar.

Grubun şarkılarının bir özelliği de çocuklar tarafından seslendirilmiş olmaları. Gerek koro, gerek solo olarak harika performansa sahip bu çocuklar müzik eğitimlerini de Şubadap Çocuk grubu sayesinde alıyor. Bu bağlamda Şubadap Çocuk bir müzik akademisi olarak da görülebilir. 

Şarkılarının hepsine ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz grup, albüm masraflarını da halk yardımı ile karşılıyor. Yeni bir albüm çıkacağı zaman çeşitli mecralarda duyuru yapılıyor ve gönüllülerin bağışları ile albüm için gerekli olan meblağ toplanıyor. Haydi en azından Spotify’dan onları takip ederek ve dinleyerek katkıda bulunabilirsiniz, hem de daha çok çocuk bu şarkılara ulaşabilir. 

Yazı buradan alınmıştır.

#copyleft, yani tüm hakları hiç kimsenin, çok ısrar ederseniz "tüm hakları çocukların"